Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

laik, katechéta

Svätý

Sviatok: 2. apríl

* asi 1655 Ginatilan, Filipíny
† 2. apríl 1672 Guam, Mariánske ostrovy

Význam mena Peter: skala (gr.)

Svätý Peter Calungsod

Svätý Peter Calungsod

Sv. Peter Calungsod bol mladík pôvodom z regiónu Visayas na Filipínach. Bol jedným z mladých katechétov, ktorí spolu so španielskymi jezuitskými misionármi došli až k Mariánskym ostrovom, aby ohlasovali evanjelium miestnym obyvateľom – tzv. „Chamorros“.

Mnohí prijali vieru. Avšak jeden čínsky liečiteľ, menom Choco, ktorý žiarlil na misionárov, začal šíriť klebety, že krstná voda je jedovatá. A navyše, keď niektoré deti, ktoré boli pokrstené už choré, neskôr zomreli, mnohí uverili jeho klebetám. Chocova ohováračská kampaň bola veľmi ochotne podporovaná niektorými poverčivými domorodcami s ich nemravnými obyčajami, ktorí tak začali prenasledovať misionárov.

2. apríla 1672 Peter, ktorý vtedy mohol mať asi 16 rokov, spolu s predstaveným misie pátrom Diegom Luisom de San Vitores došli do dediny Tomhom na ostrove Guam, aby tam pokrstili jedno dieťa. Otec dieťaťa menom Matapang však veľmi zúrivo odmietal krst svojho dieťaťa. Matapang, rozhodnutý zabiť misionárov, sa usiloval získať na svoju stranu aj ďalšieho muža menom Hirao. Spolu začali vrhať oštepy na misionárov, najprv na Petra. Chlapec sa so zjavnou šikovnosťou opatrne uhýbal pred kopijami. Zásluhou svojej pružnosti mal Peter dobré možnosti na útek, ale nechcel nechať pátra Diega samého. Bol to veľmi odvážny chlapec a keby mal poruke nejakú zbraň, ktorou by sa mohol brániť, určite by vedel odpovedať na divoké výpady útočníkov. Páter Diego však nikdy nedovolil svojim spoločníkom, aby ho sprevádzali ozbrojení. Nakoniec jedna kopija zasiahla Petrovu hruď a Hirao ho dorazil so zakrivenou šabľou úderom do hlavy. Potom zavraždili aj pátra Diega. Telá Petra a pátra Diega hodili obaja vrahovia do hlbín oceánu. Telesné pozostatky mučeníkov tak nebudú nikdy nájdené.

Blahorečenie pátra Diega Luis de San Vitores dňa 6. októbra 1985 nám tak prinieslo spomienku aj na katechétu Petra Calungsod, ktorého blahorečil sv. Ján Pavol II. 5. marca 2000.

 

Preklad z taliančiny: ThLic. Marek Haratim

 

Prevzaté z: Liturgia. Časopis pre liturgickú obnovu 4/2012