Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

Blahoslavená

Sviatok: 24. október

* 15 október 1928 Oiti, Santana do Cariri, Ceará, Brazília
† 24. október 1941 tamtiež

Význam mena: dobrotlivá, neškodná

Benigna Cardoso da Silva sa narodila v Oiti 15. októbra 1928 ako posledné zo štyroch detí Josého Cardoso da Silva a Terézie Maria da Silva. Jej otec zomrel niekedy pred jej narodením a jej matka zomrela približne v čase, keď dovŕšila jeden rok. Nasledovalo to, že sestry Rosa a Honorina Sisnando adoptovali Benignu a jej súrodencov. V detstve rada chodila na prechádzky so svojimi súrodencami alebo na pikniky, keď mohla, pomedzi to sa starala o domáce práce; bola tiež pravidelnou účastníčkou omše a bola známa svojou veľkou oddanosťou viere. Neexistujú žiadne jej fotografie, ale súčasníci hovorili, že Benigna bola strednej postavy a bola štíhla, okrem toho, že mala zaoblenú tvár a tenkú bradu. Je tiež opísaná tak, že mala hnedé oči, hnedé vlasy a mierny strabizmus v jednom oku.

V roku 1941, keď mala dvanásť rokov, ju Raimundo Alves Riberio – známy ako Raul, ktorý bol približne v jej veku – sexuálne oslovil, hoci ona odmietla všetky jeho návrhy. V obavách požiadala svojho farára Cristiana Coelha Rodriguesa o radu v tejto záležitosti, na čo jej jej kňaz poradil, aby odolala Riberiovi. Riberio trval nanadalej na svojich túžbach; ale Benigna ho naďalej odmietala, čo spôsobilo, že Riberio bol frustrovaný z jej opakovaného odmietania. Len týždeň potom, čo dovŕšila trinásť rokov, išla nabrať vodu do izolovanej oblasti, ktorú Riberio poznal. V to popoludnie, 24. októbra 1941, sa schoval v kríkoch a čakal na jej príchod, potom vyskočil a pokúsil sa ju chytiť. Benigna mu naďalej odolávala, čo ešte viac rozzúrilo Riberia do tej miery, že vytiahol svoju mačetu, aby na ňu v zúrivosti zaútočil.

Štyrikrát ju udrel mačetou. Prvým úderom jej odťal tri prsty z pravej ruky a druhým ju zasiahol do čela. Tretí úder bol do žalúdka a štvrtý bol smrteľný úder do krku, ktorý ju okamžite zabil; Benigna tam zomrela o 16:00. Riberio utiekol po tom, čo si uvedomil, čo práve urobil, a o chvíľu neskôr jej brat Cirineu – ktorý ju vyšiel hľadať – objavil jej zakrvavené pozostatky. Jej pohreb sa konal 25. októbra súčasne s úradmi vyšetrujúcimi vraždu. Polícia zadržala osoby považované za podozrivé, vrátane Cirineu; tieto osoby boli prepustené po zatknutí Riberia. Riberio si odpykal trest vo väzení a potom sa v roku 1991 vrátil na miesto činu, kde vyjadril ľútosť nad tým, že Benignu zavraždil. Jej pozostatky boli neskôr 26. mája 2012 premiestnené do farského kostola Santana do Cariri.

V roku 2011 sa začali prvé kroky na spustenie možného procesu blahorečenia v diecéze Crato. Formálne uvedenie do kauzy prišlo 31. januára 2013 po tom, čo Kongregácia pre kauzy svätých vydala dekrét „nihil obstat“ (bez námietok), ktorý Benignu označil za Božiu služobnicu. Táto správa bola prijatá v Crato len o niekoľko týždňov neskôr, čo umožnilo diecéze iniciovať diecézny proces na vyšetrenie jej života, okrem okolností okolo jej smrti, s cieľom zistiť, či zomrela „in defensum castitatis“ (ak zomrela, aby sa ochránila ako cudná panna počas útoku). Diecézny proces bol otvorený 16. marca 2013 a ukončený len o niekoľko mesiacov neskôr, 21. septembra; dôkazy boli zaslané do Ríma, čo viedlo k tomu, že potvrdili, že proces je v súlade s ich usmerneniami pre vedenie káuz.

Oficiálna dokumentácia Positio bola predložená Kongregácii v júni 2018 na posúdenie. Teológovia vydali svoj súhlas s kauzou 24. októbra 2018. Pápež František schválil jej blahorečenie v dekréte vydanom 2. októbra 2019; jej blahorečenie sa uskutočnilo v Ceará 24. októbra 2022.