Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

Blahoslavená

Sviatok: 25. január

* 13. apríl 1914 Tíjola, Almería, Španielsko
† 25. január 1939 väzenie Gachas-Colorás, Almería, Španielsko

Prvá blahorečená Rómka

Bl. Emilía Fernández Rodríguez de Cortés

Životný príbeh Emílie Fernandezovej Rodriguezovej pripomína osud prvého blahoslaveného Róma Ceferina. Emília bola 25. 3. 2017 v španielskej Almerii ako prvá Rómka v histórii Cirkvi blahorečená spolu so skupinou 95 kňazov a rehoľníkov, ako aj 20 laikov, ktorí ako Ceferino v Španielskej občianskej vojne zomreli ako mučeníci. Aj u nej zohrával ruženec kľúčovú úlohu pre mučeníctvo.

Narodila sa 13. apríla 1914 v španielskej provincii Almeria, vyrástla v rómskom sídlisku v Tijuole. Bola analfabetka a od mala plietla vŕbové košíky, a tak dostala prezývku „La Canastera“ (Košikárka). V r. 1938 sa vydala a bola tehotná, keď jej muž mal narukovať do republikánskej armády. Lesť, ktorá ho urobila dočasne slepým a teda neschopným bojovať, nevyšla a obaja manželia boli uväznení v rôznych väzniciach.

Emília prišla do väznice s kresťankami, kde sa naučila modliť, aj modlitbu ruženca. Riaditeľka nútila tehotnú ženu, aby prezradila svoju katechétku a sľúbila za to prepustenie, ako aj jej muža. Ona však odmietla, na čo ju dali do samotky. Po siedmych mesiacoch ťažkého väzenia porodila v januári 1939 dcérku a  25. januára úplne podvyživená zomrela na zápal pľúc. Pochovali ju v masovom hrobe. Jej muž sa po vojne oženil s jej mladšou sestrou, o osude dcérky nie je nič známe.