Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

Blahoslavený

Sviatok: 11. september

* 7. september 1912 Piran, Slovinsko
† 11. september 1946 Grisignana, Taliansko

Don_Francesco_Bonifacio

bl. František Ján Bonifác

Francesco Giovanni Bonifacio sa narodil dňa 7. septembra 1912 v Pirane na poloostrove Istria v severovýchodnom Taliansku (dnes Piran v juhozápadnom Slovinsku) pri Jadranskom pobreží. Vyrastal v skromných pomeroch veriacej rodiny, v ktorej bol druhým zo siedmich detí. 27. decembra 1936 sa stal v Terste kňazom.

V rokoch 1943 až 1945 juhoslovanskí vojaci maršála Tita, v spojení s talianskymi komunistami, robili etnické čistky a je uvádzané, že tisíce ľudí skončilo v spoločnom hrobe, v tzv. „Foibe“, ktorý bol krasovou priepasťou len niekoľko kilometrov od Terstu. Jej hĺbka je uvádzaná do 200 metrov. Do nej bol možno vhodený aj P. Bonifác. Medzi veľkým množstvom Talianov bolo komunistickými vojakmi Tita zabitých asi cez 50 kňazov.

Prvým pôsobiskom P. Bonifáca bola Citta Nova a ďalším Sogner Villa Gardossi. V tejto farnosti vyvíjal horlivé aktivity, prejavoval lásku k chudobným, navštevoval rodiny a hlavne chorých. Jeho pastierska iniciatíva sa nepáčila stúpencom komunistického diktátora Tita. Milicionári ho preto vo Villa Gardossi naložili do auta, podľa jedného svedka úplne vyzliekli, zmlátili a nakoniec mu kameňom rozbili hlavu. Mal 34 rokov. Údajne bol potom vhodený do „Foibe“, čo však nie je patrične preukázateľné. Jeho telesné pozostatky neboli nájdené.

Dekrét o jeho mučeníctve bol vyhlásený 3. júla 2008 pápežom Benediktom XVI. a slávnostné blahorečenie 4. októbra 2008 v katedrále San Giusto v Terste, pri bohoslužbe vedenej arcibiskupom Angelom Amatom.