Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

Blahoslavená

Sviatok: 1. september

*29. júl 1962 Barbacena, Minas Gerais, Brazília

+1. september 1982 Juiz de Fora, Minas Gerais, Brazília

Isabel Cristina Mrad Campos sa narodila 29. júla 1962 v meste Barbacena ako dcéra José Mendesa Camposa a Heleny Mrad Camposovej. S túžbou študovať medicínu odišla v roku 1982 do Juiz de Fora (Minas Gerais), aby sa pripravila na štúdium na prípravnom kurze.
Bolo to dievča ako mnoho iných. Študovala, schádzala sa s priateľmi, chodila na večierky, ale žila životom modlitby a snívala o tom, že sa stane detskou lekárkou a bude pomáhať potrebným deťom. Bola citlivá, najmä voči najchudobnejším, starým ľuďom a deťom, čo sa určite naučila od svojej rodiny, ktorá žila podľa vincentínskej spirituality. V tom čase bol jeho otec predsedom ústrednej rady Barbaceny.
Začiatkom septembra roku 1982 prišiel do malého bytu, kam sa Isabel nasťahovala so svojim bratom Paulom Robertom, montér, aby postavil novú skriňu. Pokúsil sa Isabel znásilniť. Keď narazil na odpor, zviazal ju, dal jej kolík a roztrhal šaty. Keď sa stále bránila, bola nemilosrdne zabitá pätnástimi bodnými ranami. Tento krutý zločin otriasol rodinou i všetkými, ktorí sa o prípade dozvedeli.
Súdni lekári po pitve potvrdili, že sa vrahovi nepodarilo ženu znásilniť. Radšej zomrela, než aby sa vzdala a zlyhala v cnosti čistoty. Isabel od svojich mladistvých rokov bola členkou dobrovoľného združenia „Svätovítskej konferencie“. Mnohí svedčia o jej stálej účasti na svätej omši a sviatostiach. Starala sa o postihnutých, v škole sa veľmi venovala potrebám najchudobnejších detí. V jej zápisníkoch nikdy nechýbali vety ako: „Usmievaj sa, Ježiš ťa má rád“. Zaujímavá je veta z poslednej pohľadnice, ktorú poslala rodičom: „Dúfam, že sa budeme mať s každým dňom viac a viac radi. Tak vybudujeme náš malý svet plný lásky, mieru a priateľstva“.
Jej násilná smrť bola okamžite jednomyseľne považovaná za skutočné mučeníctvo a veriaci prirovnávali mladú obeť k svätej Márii Goretti. Jej hrob, ktorý sa nachádza pri farskom kostole Panny Márie Milosrdnej v Barbacene, navštevujú veriaci, ktorí prichádzajú aj z najvzdialenejších častí Brazílie, a mladí ľudia pokladajú na jej hrob lístky s myšlienkami a prosbami o milosť.
Kvôli spôsobu jej smrti a predovšetkým kvôli svedectvu viery počas jej života sa niektorí ľudia chopili iniciatívy a požiadali o proces jej blahorečenia. Žiadosť bola Rímom prijatá a 26. januára 2001 bol v Barbacene zahájený proces, kedy Isabel Cristina dostala z Vatikánu titul služobnice Božej.
Trvalo to osem rokov práce, vrátane zhromažďovania svedectiev a dokumentov, ako aj vyhotovovania podkladov a prekladu do taliančiny, kým bola roku 2009 zakončená diecézna fáza procesu. Jej mučeníctvo uznal pápež František dekrétom v októbri 2020.