Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

(Jacques Berthieu)

Svätý

Sviatok: 8. jún

* 27. november 1838 Montlogis, Francúzsko
† 8. jún 1896 Ambiatibe, Madagaskar

Význam mena Jakub (Jacques): nasledujúci, držiaci sa (hebr.)

Sv. Jakub Berthieu

Svätý Jakub Berthieu

Sv. Jakub Berthieu sa narodil 27. novembra 1838 v Montlogis (Cantal) vo Francúzsku. Vo veku 15 rokov vstúpil do malého seminára v Pléaux, v októbri 1859 prešiel do veľkého seminára v Saint-Flour, kde bol 21. mája 1863 vysvätený za kňaza. Počas deviatich rokov, keď pôsobil ako kaplán vo farnosti v Roannes-Sain-Mary v ňom dozrievalo rehoľné a misionárske povolanie. V roku 1873 vstúpil do Spoločnosti Ježišovej.

26. septembra 1875 nastúpil v Marseille na loď, aby odišiel ako misionár na Madagaskar. V nasledujúcom období sa na rôznych miestach s láskou usiluje pomáhať trpiacim, vyučuje katechizmus a vysluhuje sviatosti, až kým v roku 1891 nedorazí do Andrainarivo.

Prekypoval takou kňazskou láskou, že tí, ktorí ho bližšie poznali, boli ňou hlboko zasiahnutí: jeho odlúčenosť od všetkého a žitá chudoba, jeho horlivosť a pripravenosť okamžite pomôcť biednym a zomierajúcim; predovšetkým však obdiv vzbudzovala jeho živá viera, s ktorou rozprával o večnom živote. So svojimi malagašmi zostal aj za stále sa zhoršujúcej situácie.

V júni 1896 dedinu obsadili rebeli a zajali pátra Berthieu. K Ambiatibe poslal vodca rebelov šesť mužov ozbrojených puškami. Keď ich páter uvidel, kľakol na kolená a prežehnal sa. Jeden z vodcov k nemu pristúpil a povedal: „Zavrhni svoju hlúpu vieru, neklam ňou viac ľudí, my ťa zoberieme so sebou a urobíme z teba nášho vodcu a radcu.“ – „S tým absolútne nemôžem súhlasiť, syn môj; radšej uprednostním smrť.“

Dvaja muži vystrelili, ale netrafili. Ďalší výstrel z pušky zasiahol pátra do chrbtice, ale neusmrtil ho. Vtedy sa k nemu priblížil kapitán a strelou do zátylku ho usmrtil. Bolo to 8. júna 1896.

 

Preklad z taliančiny: ThLic. Marek Haratim

 

Prevzaté z: Liturgia. Časopis pre liturgickú obnovu 4/2012