Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

Blahoslavený

Sviatok: 1. december

* 15. september 1858 Strasbourg, Francúzsko
† 1. december 1916 Tamanrasset, Alžírsko

Význam mena Karol: silný, mužný (zast. nem.)

Sv. Karol de Foucauld

Sv. Karol de Foucauld

Charles Eugene Vicomte de Foucauld bol potomok jednej z najbohatších šľachtických rodín Francúzska. Bol sveták a sukničkár. Bol dôstojníkom vo francúzskej armáde. Na jednej vojenskej výprave v Alžírsku naňho zapôsobila dôstojnosť a krása islamu a púšte. Keď mal 25 rokov (kvôli svojej životospráve bol medzitým z armády prepustený), cestoval celé mesiace prezlečený za ruského rabína po Maroku, vtedy pre kresťanov zakázanej krajiny. Pohľad na modliacich sa moslimov na neho urobil taký dojem, že sa rozhodol pre prísne kresťanstvo. Jeho kniha „Prieskumná cesta cez Maroko“ ho preslávila a táto „Belle Epoque“ (Krásna doba) mala svojho nového afrického bohatiera.

Vstúpil do rádu trapistov, pracoval vo Francúzsku, potom v Sýrii, a žil niekoľko rokov ako pustovník pri Nazarete v Palestíne. V r. 1901 bol vysvätený za kňaza, od r. 1904 sa úplne oddal misionárskej práci na Sahare v Alžírsku a žil ako pustovník medzi Tuarégmi v pohorí Hoggar. Tisícky kilometrov a celé mesiace bol na cestách, väčšinou peši, sám, len s ťavou nesúcou náklad. V dedinách, ktoré navštívil, rozdeľoval lieky a potraviny. Chcel pôsobiť cez svoj príklad vzorného kresťanského života, nie misionárskou činnosťou. Vravel: „Nie som tu, aby som Tuarégov obrátil na kresťanstvo, ale aby som hľadal, ako im porozumieť. Presvedčil som sa o tom, že Boh nás všetkých prijme, keď si to zaslúžime.“ Tuarégovia si ho čoskoro začali ctiť pod menom „ Veľký Marabut“. Prebádal ich reč, zostavil nadlho najlepší slovník, zozbieral ich texty, básne a porekadlá.

V r. 1916 prišla vlna nepokojov 1. svetovej vojny až na Saharu. Charles zostal pri svojich dedinčanoch, chcel ich chrániť. Počas útokov povstaleckých Senussov ho zastrelili. Stalo sa to 1. decembra roku 1916. Zdalo sa, že s jeho smrťou boli pochované aj jeho plány založiť rehoľu.

No nestalo sa tak. René Voillaume okolo r. 1920 zviditeľnil a zverejnil myšlienky Charlesa de Foucauld, René Bazin napísal jeho životopis, ktorý vzbudil pozornosť. V 1936 je založená Spoločnosť „Malých bratov Ježišových“, ktorá sa hlási k jeho odkazu. V r. 1939 nasledovalo prostredníctvom Magdeleine Hutin založenie Spoločnosti „Malých sestier Ježišových“. Obidve spoločnosti svojou činnosťou vždy menia sociálnu atmosféru svojho okolia. Ich členovia sa venujú vykonávaniu svetských povolaní. Zo spirituality Charlesa vychádza tiež niekoľko laických spoločností a jedna kňazská spoločnosť. Blahorečený bol 13. novembra 2005.