Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

Svätá

Sviatok: 4. jún

* 4. jún 1870 Faglavik, provincia Alvsborg, Švédsko
† 24. apríl 1957 Rím, Taliansko

maria elisabeth hesselblad

sv. Mária Alžbeta Hesselbladová

Mary Elizabeth Hesselbladová bola piata z trinástich detí narodených manželom Augusto Roberto Hesselblad a Cajsa Pettesdotter Dag. Vyrástla v reformovanej cirkvi vo Švédsku. Vzhľadom k zlej ekonomickej situácii bola jej rodina nútená pravidelne sa sťahovať.

Ako 18-ročná emigrovala do New Yorku, kde začala pracovať, aby mohla finančne podporovať svoju rodinu vo Švédsku. Študovala ošetrovateľstvo v Rooseveltovej nemocnici na Manhattane, kde pracovala ako zdravotná sestra od roku 1888. Pracovala ako domáca ošetrovateľka chorých a starých . Jej práca ju priviedla medzi veľké katolícke obyvateľstvo New Yorku. Jej záujem o Cirkev rástol, chcela čo najviac spoznať a priblížiť sa Kristovi. Konvertovala na katolícku vieru. Dňa 15. augusta 1902 bola podmienečne pokrstená Fr. Giovani Giorgio Hagen, SJ, vo Washingtone. O dva dni nato prijíma Eucharistiu.

Koncom roku 1902 sa vrátila do Ríma, kde získala sviatosť birmovania. Na krátky čas sa vrátila do New Yorku, ale potom sa plavila späť do Ríma, kde začala žiť rehoľný život. Od 25. marca 1904 sa usadila v karmelitánskom Dome sv. Brigity Švédskej. V roku 1906 získala povolenie pápeža Pia X. založiť rád Brigitiniek (Rád Najsvätejšieho Spasiteľa od svätej Brigity).

Pracovala na obnove tohto Rádu vo Švédsku a Taliansku, a to najmä v Ríme. Do svojej vlasti sa vrátila v roku 1923, kde slúžila chudobným a snažila sa tam obnoviť Rád Brigitínok.

V roku 1931 dostala od Svätej Stolice povolenie trvale užívať kostol a dom sv. Brigity v Ríme. V roku 1937 založila nadáciu Brigitínok v Indii. V Ríme skrývala Židov a iných ľudí prenasledovaných nacistami tak, že im poskytla útočisko. Za túto činnosť bola v roku 2004 spoločnosťou Yad Vashem odmenená cenou „Spravodlivý medzi národmi“.

Blahorečená bola 9. apríla 2000 pápežom Jánom Pavlom II.

Zázrak uzdravenia dvojročného chlapca Carlosa Miguel Valdés Rodrígueza z rakovinového nádoru v mozgu prispel k svätorečeniu 5. júna 2016 pápežom Františkom.