Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

(María Carmen Sallés y Barangueras)

Svätá

zakladateľka Kongregácie školských sestier misionárok Nepoškvrneného počatia

Sviatok: 25. júl

* 9. apríl 1848 Vic, Španielsko
† 25. júl 1911 Madrid, Španielsko

Svätá Mária Karmen Sallés y Barangueras

Svätá Mária Karmen Sallés y Barangueras

Sv. Mária Karmen Sallés y Barangueras, zakladateľka Kongregácie školských sestier misionárok Nepoškvrneného počatia sa narodila vo Vic pri Barcelone (Španielsko) 9. apríla 1848. Rodičia jej dali solídnu kresťanskú výchovu. Vo svojej rodine sa naučila modliť a hľadať Božiu vôľu. Vyžarovala z nej úprimná láska k Panne Márii.

Dlho sa v nej ozýval nepokoj a aby našla odpoveď, dlhý čas sa venovala modlitbe. Prv ako urobila rozhodnutie, hľadala radu aj u dôve­ryhod­ných osôb. Skôr, ako sa jej povolanie stalo realitou, musela mnoho vytrpieť.

V roku 1869 vstúpila do Inštitútu sestier poklony Najsvätejšej sviatosti. Tu spoznala svoje povolanie k vychovávateľstvu ako formy prevencie vo svetle tajomstva Nepoškvrnenej Panny Márie. V roku 1870 vstúpila do Kongregácie dominikánok zvestovania Panny Márie, kde sa 22 rokov venovala výchove detí, mladých a robotníčok.

Po mnohých modlitbách a žiadostiach o radu zanecháva v roku 1892 kongregáciu a spolu so sestrami Candelariou Boleda, Remedios Pujol a Emíliou Horta prichádzajú 15. októbra 1892 do Burgos. V osobe biskupa Mons. Manuela Gómez Salazara nachádzajú veľkého ochrancu. V ten istý rok, 7. decembra, udelí biskup diecézne schválenie rodiacej sa kongregácii a dá súhlas k otvoreniu prvej školy Nepoškvrneného počatia. Sestra Karmen založila celkom 13 „Domov Nepoškvrnenej Panny Márie“, ako rada nazývala svoje komunity a školy. Svoj pohľad dvíha aj ponad moria a oceány: do Talianska a Brazílie.

Kristus Vykupiteľ a Nepoškvrnená Panna Mária boli jej dve veľké lásky a nimi sa nechala formovať aj ona sama. „Pokiaľ je mládež na vychovávanie a hodnoty na odovzdávanie, ťažkosti neberieme do úvahy“, hovorievala.

Zomrela 25. júla 1911 v Madride. Blahorečená bola 15. marca 1998. Jej kongregácia, ktorá dnes pôsobí v 16 krajinách, neustále nesie jej odkaz: „Vpred, stále vpred, Boh sa postará“.

 

Preklad z taliančiny: ThLic. Marek Haratim

Prevzaté z: Liturgia. Časopis pre liturgickú obnovu 4/2012