Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

Svätá

Sviatok: 16. júl

* 28. november 1756 Barfleur, Nemecko
† 16. júl 1846 Saint-Sauveur-le-Vicomte, Francúzsko

Narodila sa 28. 11. 1756 v normandskej dedine Barfleur pri kanále La Manche vo Francúzsku ako siedme dieťa v rodine. Pri krste dostala meno Júlia. Už ako dieťa si osvojila život modlitby a veľmi skoro ovládala základy katechizmu. Ako deväťročná urobila súkromný sľub týkajúci sa plného zasvätenia. Na prvé sväté prijímanie sa vtedy mohlo pristúpiť len neskoršie, ale pán farár pri nej urobil výnimku pre jej znalosť a naozajstnú túžbu. Potom chodila prijímať Krista každý deň.

Po čiastočnom školskom vzdelaní odišla do Kláštora benediktínok vo Valignes. Tam prežila svoje dospievanie s úmyslom vstúpiť v plnoletosti do rádu, ale nakoniec sa rozhodla pre službu mimo kláštorných stien. Na dedinách chýbali základné školy a preto Júlia Postel zriadila malú školu, v ktorej formovala deti aj po duchovnej stránke. Snažila sa učiť všeobecné základy aj náboženstvo. V jeho vyučovaní pokračovala aj za prenasledovania počas krvavej francúzskej revolúcie. V tej dobe boli takéto školy zrušené a revolucionári vyžadovali od kňazov prísahu vernosti ústave zameranej proti Cirkvi. Preto mnohí kňazi z Francúzska odišli. Došlo dokonca aj k tomu, že miestny kňaz, schválený vládou, zakazoval prítomnosť Eucharistie v kostole. Biskup, ktorý Júliu Postel dobre poznal, jej preto zveril uchovávanie Oltárnej sviatosti. Ako akolytka roznášala Eucharistiu umierajúcim, organizovala tajné sväté omše a viacerými spôsobmi pomáhala kňazom. Sama žila asketicky, nosila drsný kajúci odev, dodržiavala štvordenný pôst a spávala vraj na drevenom kríži. V roku 1798 vstúpila do tretieho rádu sv. Františka a prijala meno Mária Magdaléna.

Po nástupe Napoleóna a ukľudnení situácie v krajine začala uvažovať o založení nového rehoľného spoločenstva. Nepochopená príbuznými v roku 1804 odišla do Cherbourgu, kde potom viedla školu, ktorú navštevovalo 300 detí. V roku 1807 založila vytúžené Spoločenstvo sestier kresťanských škôl milosrdenstva a s prvými družkami zložila rehoľné sľuby. Štvrtý sľub sa týkal vyučovania detí. Pre nepochopenie okolím boli začiatky jej kongregácie veľmi ťažké a žili v značnej chudobe. Na prianie biskupa sestry prevzali školu v Tamerville. Mária Magdaléna zaviedla modernú didaktickú výchovu a pri škole zriadila dielňu pre ženy. V roku 1832 sa jej podarilo získať spustnuté benediktínske opátstvo v St-Saveur-le-Vicomte, ležiace južne od Chebourgu, v ktorom zriadila základňu svojej kongregácie. V ňom aj po zavŕšení diela, keď mal už rád 37 domov, zomrela vo veku 89 rokov.

Pápež Pius X. ju 17. 5. 1908 blahorečil a pápežom Piom XI. bola 24. 5. 1925 svätorečená.