Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

Blahoslavený

Sviatok: 5. máj

* 13. apríl 1817 Pescosansonesco, Pescara, Kráľovstvo dvoch Sicílií
† 5. máj 1836 Neapol, Kráľovstvo dvoch Sicílií

bl. Nunzio Sulprizio

Nunzio Sulprizio (1817-1836) pochádzal z oblasti Pescary a v útlom detstve osirel. Pod opaterou starej matky sa stal horlivým miništrantom s dôverným vzťahom k Ježišovi na kríži a v Eucharistii, ktorý si zachoval po celý život. Po babkinej smrti sa ako deväťročný dostal do drsných rúk strýka, ktorý ho prinútil tvrdo pracovať vo svojej kováčskej dielni, často o hlade a zime.

Chlapec znášal utrpenia a ponižovania ako prejav lásky ku Kristovi. V nedeľu prichádzal do kostola, aj keď ho tam nikto neposielal. Ako 14-ročného ho zasiahlo bolestivé ochorenie holennej kosti. Nunzio prešiel viacerými nemocnicami, no lekári mu nevedeli pomôcť. Následkom gangrény podľahol ako 19-ročný v nemocnici v Neapole.

Nunzio Sulprizio zomrel v povesti svätosti, prežívajúc aj na smrteľnej posteli dôverné spojenie s Ježišom a Pannou Máriou. Jeho hrob sa okamžite stal miestom pútí. Hrdinské cnosti mladého laika úradne potvrdil pápež Pius IX. v roku 1859. Blahorečil ho pápež Pavol VI. v roku 1963, počas Druhého vatikánskeho koncilu.

Pápež František schválil zázrak potrebný k svätorečeniu a potvrdil, že Sulprizio bude kanonizovaný 14. októbra 2018.