Životopisy svätých

…život sa neodníma, iba mení…

Blahoslavená

Sviatok: 25.február

* 29. január 1954, Kerala, India

† 25. február 1995, Dewas, India

 

Sestra Rani Marie Vattali sa narodila 29. januára 1954 v Pulluvazhi v Kerale rodičom Paili a Elizeovi ako druhá zo siedmych detí. Bola pokrstená meno Mária z úcty k Matke Božej, v kostole sv. Tomáša 5. februára a jej krstnými rodičmi sa stali jej strýko a jej babička. Rani mala svoje prvé sväté prijímanie a birmovku 30. apríla 1966 a často navštevovala aj lekcie katechizmu. Študovala na štátnej základnej škole a neskôr pokračovala v štúdiu na strednej škole. Napriek tomu sa jej podarilo často nájsť si čas, aby pomohla svojmu otcovi v ťažkej práci na poli a matke v domácich povinnostiach v ich dome. Ale jej najväčším povolaním a túžbou bolo slúžiť Bohu a to bolo niečo, čo zdieľala aj so svojím bratrancom. Obaja si želali rovnakú vec. Svoje prvé sľuby prijala ako klariska v roku 1974 a potom bola poslaná konať apoštolát do  Bijnorovej misie do kláštora sv. Márie. Po skončení prvého apoštolátu v Bijnor bola poslaná do Satny a neskôr v roku 1992 do Udainagaru. Bola doslova usilovným zástancom a hrdinkou pre chudobných, ponižovaných, nechcených. Sestra Rani sa začala starať o ľudí, ktorí boli zneužívaní a vydieraní finančnými skupinami. Jej skupiny svojpomocne pomáhali chudobným a utláčaným, aby sa odtrhli od vydieračov spoločností poskytujúcich pôžičku peňazí. Sestra Rani bola niekoľkokrát ohrozená na živote, ale nedala sa zviazať strachom a jej iniciatíva si získala srdcia chudobných. Proces kanonizácie sestry Rani začal v roku 2003 po súhlase Vatikánu. Bola vyhlásená za ctihodnú v roku 2005 a v marci roku 2017 bol doručený príkaz na jej blahorečenie.

V osudný deň 25. februára 1995 bola 41-ročná sestra Rani bodnutá v autobuse pred očami viac než 50 pasažierov na ceste do Keraly, keď sa vracala domov zo svojho pôsobiska v centrálnej časti Indie. Nájomný vrah ju nožom bodol 54-krát. Bol to skutočne masaker. Zatiaľ čo ju bodal nožom, sestra opakovala Ježišovo meno. Jedným z účastníkov slávnosti blahorečenia bude aj jej vrah. Vtedy 22-ročný Samandar Singh zavraždil sestru Rani v mene zločineckej skupiny, ktorú podráždili aktivity indickej klarisky v prospech obyčajných ľudí. Polícia o 10.45 hod. kontaktovala rehoľné sestry v kláštore, aby ich informovala o tom, čo sa stalo, a povedali im, že pozostatky zavraždenej sestry boli stále na ceste. Rozrušené rehoľné sestry sa obrátili na biskupa Georgea Anathila, aby ho informoval o tom, čo sa stalo. Biskup Anathil a niekoľkí kňazi prišli na miesto nešťastia o 14:00 hod., aby našli zakrvavené telo sestry Rani a odviezli ju do biskupskej rezidencie, kde bolo jej telo uložené až do obhliadky lekárom.

„Čokoľvek sa stalo, stalo sa. Mrzí ma to a je mi ľúto, čo som urobil. Teraz som však šťastný, že svet si uctil a uznal sestru Rani týmto spôsobom,“ povedal pre médiá hinduista Samandar Singh. Vrah indickej rehoľnej sestry najskôr dostal trest smrti, neskôr doživotie. Mladšia sestra zavraždenej rehoľnice, tiež klariska, vraha v čase, keď bol vo väzení, prijala za svojho „brata“ a pričinila sa o jeho prepustenie.

Slávnosť blahorečenia zavraždenej Rani Marie Vattali je podľa miestnych náboženských predstaviteľov v Indii inšpiráciou pre všetkých prenasledovaných kresťanov. Vatikán ohlásil jej beatifikáciu ako martýrky v marci tohto roku a umožnil tak, aby si ju Katolícka cirkev v Indii mohla verejne ctiť ako svoju prvú mučeníčku modernej doby. Kardinál Angelo Amato:

Umučenie sestry Rani je požehnaním nielen pre misiu v Udainagare, ale pre celú Katolícku cirkev v Indii. Jej obeta sa stala majákom svetla pre množstvo misionárov, ktorí v nej nachádzajú inšpiráciu a ochranu pre ich neľahké dielo dobra. Mučeníci odjakživa vytvárali úrodnú pôdu pre rast nových generácií kresťanov.“